Utwór
 
Osoba
 
Zespół
 
Serie
 
 
Publikacja
 
Rękopis
 
Instytucja
Szukaj
[Jak korzystać?]

[Więcej] Czy wiesz...

jak nazywał się pierwszy polski zespół grający w rytmach reggae?

[dowiedz się]

Biblioteka :: Strona główna

Witaj w Bibliotece Polskiej Piosenki!

10 lat z Lekcją Śpiewania w Krakowie (2002-2012)

Co to za miejsce?

Praktyki w Bibliotece Polskiej Piosenki

Podaj dalej! Powszechny Spis Muzyków Małopolski

Asocjacja Promotorów Radosnego Ptaka

Pieśń „Czerwone Maki na Monte Cassino” wróci do Polski!

Informujemy, że 2 lutego 2015 r. otrzymaliśmy informację ze strony rządu Bawarii, że bawarskie Ministerstwo Finansów i Rozwoju Regionalnego jest gotowe do przekazania praw do pieśni „Czerwone Maki na Monte Cassino”. Mamy nadzieję, że trafią one do Biblioteki Polskiej Piosenki. Decyzja jest rezultatem kilkumiesięcznej korespondencji między władzami Bawarii, a BPP.


MEDIA

DP czerwone Maki cm newsweek cm gn cm gw
cm mk cm dw cm lk cm katowice
cm wiara cm czas bochnia
 więcej: www.CzerwoneMaki.eu2 lutego 2015 r.

55. Lekcja Śpiewania - "Kolędy do śpiewania po domach"

21 grudnia 2014,
Kraków, Mały Rynek
godzina 17.00

Tematem 55. Lekcji Śpiewania z udziałem kabaretu Loch Camelot i śpiewającej publiczności były jak zwykle w okresie przedświątecznym, kolędy. Lekcja odbyła się pod patronatem Prezydenta Miasta Krakowa Jacka Majchrowskiego. Kancelaria Prezydenta przygotowała bezpłatne śpiewniki.
Koncert poprowadził Waldemar Domański i Kazimierz Madej, a przy pianinie zasiadła Ewa Kornecka. Dla najbardziej wytrwałych kolędników, którzy pojawili się na Małym Rynku Biblioteka Polskiej Piosenki przygotowała bezpłatne płyty z podkładami do samodzielnego zaśpiewania kolęd.
Atrakcją koncertu był występ Katy Carr, reprezentacji Dziennikarzy TVP oraz wokalistów nagrywających kolędy w Mobilnym Studiu Nagrań Biblioteki Polskiej Piosenki od 5 grudnia na Rynku w Krakowie. Więcej: www.NagrajKolede.pl
Ponadto na scenie zaśpiewali uczniowie z również Szkolny Zespół Wokalny działający w Zespole Szkół Ekonomicznych Nr 2 w Krakowie.Pobierz śpiewnik (4,06 MB) Zobacz galerię zdjęćPatroni medialni:
Przeczytaj więcej o 55. Lekcji Śpiewania


22 grudnia 2014 r.

33. rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce


13 grudnia 2014 roku mija 33. rocznica wprowadzenia w Polsce stanu wojennego. Z tej okazji pragniemy przypomnieć jedną z najsłynniejszych piosenek tamtego okresu, czyli "Zieloną WRON-ę". Pierwsze nagranie zostało zarejestrowane w obozie dla internowanych w Łupkowie, w 1982 roku. Piosenkę z akompaniamentem gitarowym wykonywali internowani działacze NSZZ "Solidarność". Poniżej w materiale TVP Historia prezentujemy to oryginalne wykonanie, przeplatane obrazami z tamtych czasów.
Materiał TVP Historia
"Zielona WRON-a" z powodzeniem była wykonywana podczas krakowskich Lekcji Śpiewania. Od 2002 do 2014 roku odbyło sie już ponad 50 koncertów, w których udział wzięło łącznie prawie pół miliona osób. Pomysłodawcą Lekcji Śpiewania jest Waldemar Domański, dyrektor Biblioteki Polskiej Piosenki. "Zielona WRON-a" stała się wielkim przebojem listopadowych koncertów. Poniżej prezentujemy tę piosenkę w wykonaniu artystów Kabaretu Loch Camelot, zgromadzonej publiczności oraz autora tekstu pierwszych trzech zwrotek, profesora Jacka Balucha. W latach 80. był on członkiem Komisji Zakładowej NSZZ "Solidarność" UJ, po wprowadzeniu stanu wojennego został internowany.31. Lekcja Śpiewania, Kraków, Rynek Główny, 11 listopada 2008 r.

12 grudnia 2014 r.

MOBILNE STUDIO NAGRAŃ BIBLIOTEKI POLSKIEJ PIOSENKI


Pomysł rejestrowania głosów mieszkańców Krakowa powstał podczas 53. Lekcji Śpiewania, w której udział wziął także Prezydent RP – Bronisław Komorowski – 5 sierpnia br. W sierpniu oraz wrześniu br. w inicjatywie związanej z rejestrowaniem pieśni patriotycznych, wzięło udział kilkadziesiąt osób, w tym krakowscy Radni. Krakowski Album Patriotyczny spotkał się z dużym zainteresowaniem mediów. Uczestnicy nagrań mieli także okazję wystąpić na scenie podczas 54. Lekcji Śpiewania, na Rynku Głównym.

Zainspirowani sukcesem Krakowskiego Albumu Patriotycznego postanowiliśmy kontynuować akcję także w okresie świąt Bożego Narodzenia. Celem Mobilnego Studia Nagrań BPP jest rejestracja polskich kolęd zaśpiewanych przez mieszkańców Krakowa oraz turystów. Akcja rozpocznie się 5 grudnia i potrawa do końca 2014 r.

SZUKAJ NAS NA RYNKU GŁÓWNYM, POD RATUSZEM

kap koledy2 kap mapka
"Bóg się rodzi!" w wykonaniu Waldemara Domańskiego - Dyrektora Biblioteki Polskiej Piosenki


RYNEK GŁÓWNY
Pod RatuszemHARMONOGRAM SESJI NAGRANIOWYCH
I TURA
5 grudnia
Godz.: 18.00 do 19.00

6,7 grudnia
Godz.: 12.00 do 19.00

II TURA
12,13,14 grudnia
Godz.: 12.00 do 19.00

III TURA
19,20,21, 22, 23 grudnia
21 grudnia LEKCJA ŚPIEWANIA
Godz.: 12.00 do 19.00

IV TURA
27,28, 29, 30 grudnia
Godz.: 12.00 do 19.00więcej o Mobilnym Studiu Nagrań BPP

3 grudnia 2014 r.

Ośrodek Kultury Biblioteka Polskiej Piosenki został laureatem Nagrody Honorowej im. Józefa Dietla w kategorii "Instytucja"

nagroda_Dietla_800 19 marca 2014 roku, w Pałacu Krzysztofory w Krakowie Waldemar Domański odebrał z rąk Przewodniczącego Rady Miasta Krakowa - Bogusława Kośmidera Nagrodę im. Józefa Dietla za wybitne osiągnięcia i działalność na rzecz społeczności lokalnej, lokalnego samorządu terytorialnego oraz rozwoju Małopolski.

Rozdanie nagrody im Dietla 19 marca 2014 a Rozdanie nagrody im Dietla 19 marca 2014 b

Nagroda im. Józefa Dietla jest przyznawana osobom działającym dla dobra wspólnego, zmieniającym poprzez swoje działania świat na lepszy. W skład kapituły wchodzą przedstawiciele władz samorządowych, reprezentanci środowisk akademickich, dziennikarze oraz przedsiębiorcy.

Wyróżnienie przyznaje korporacja samorządowa im. Józefa Dietla. To organizacja społeczno-polityczna, która opiera swoje działania na wartościach chrześcijańskich, solidarnościowych i patriotycznych. Organizacja istnieje od 2003 roku, a nagrody są przyznawane od 2008. Poprzednimi laureatami byli m.in.: Anna Dymna, ks. Andrzej Augustyński czy Jolanta Stokłosa.Nagroda im. Dietla

PISMA GRATULACYJNE:

Gratulacje od Prezydenta Miasta Krakowa - prof. Jacka Majchrowskiego

Gratulacje - Prezydent Majchrowski

Gratulacje od Przewodniczącego Sejmiku Województwa Małopolskiego - Pana Kazimierza BarczykaGratulacje - Kazimierz BarczykGratulacje od Marszałka Województwa Małopolskiego - Pana Marka Sowy

Gratulacje - Marek Sowa


RELACJA
MEDIA
20 marca 2014 r.

APEL: Grajmy po polsku!

Przeczytaj więcej...


13.01.14 o godz. 14:15 na antenie Pierwszego Programu Polskiego Radia Waldemar Domański wystąpił w audycji Muzyczna Jedynka prowadzonej przez Zbigniewa Zeglera. Audycja dotyczyła akcji "Grajmy po polsku" prowadzonej przez Bibliotekę Polskiej Piosenki.Internet
10 stycznia 2014 r.

Szanujmy wspomnieniaSZANUJMY WSPOMNIENIA


      3 maja 2009 r. o godz.18.00 podczas 33. Lekcji Śpiewania na Małym Rynku w Krakowie ogłosiliśmy początek zaplanowanej na trzy lata akcji SZANUJMY WSPOMNIENIA. Projekt Biblioteki Polskiej Piosenki realizowany będzie przy współpracy Biblioteki Jagiellońskiej oraz Instytutu Muzykologii UJ.
      Naszym celem jest zebranie i opracowanie materiałów muzycznych dotyczących działalności polskich twórców związanych z muzyką rozrywkową, popularną i ludową. Pośród tych materiałów znajdą się rękopisy muzyczne, dokumenty dźwiękowe, dokumenty życia społecznego, a także pamiątki po wybitnych artystach. Aktualnie żadna instytucja nie zajmuje się systematycznym ich gromadzeniem i zabezpieczeniem. A przecież rękopisy takich twórców jak Wasowski, Przybora, Grechuta, Osiecka, Wars, Petersburski, Młynarski, Niemen, Turnau czy Satanowski to cenne świadectwo współczesnej kultury muzycznej. Warto się nad nimi pochylić i ocalić od zapomnienia.
      W tej akcji zbieraczej będzie nas wspierać Instytut Muzykologii UJ, głównie poprzez działalność edukacyjną i badawczą. Natomiast Biblioteka Jagiellońska przyjmie do swoich zbiorów najcenniejsze eksponaty, zapewniając im odpowiednie warunki przechowania i profesjonalne opracowanie.
      Jeśli nie my, to kto? Jeśli nie teraz, to kiedy?
      Dbajmy o naszą kulturę muzyczną w każdym jej wymiarze. Szanujmy dokonania naszych artystów, tych wielkich i tych mniej znanych, a także całkiem zapomnianych. Pielęgnujmy pamięć o nich. Po prostu – „Szanujmy Wspomnienia”.

      Jeżeli posiadasz: rękopisy, książki, śpiewniki, nuty, plakaty, pocztówki, zdjęcia itp. lub inne przedmioty o wartości muzealnej (np. adaptery, cenne pamiątki) związane z polską kulturą muzyczną, skontaktuj się za pośrednictwem poczty elektronicznej lub telefonicznie od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00–16.00 pod numerem telefonu (012) 430–43–00 z pracownikiem Biblioteki Polskiej Piosenki. Najcenniejsze zbiory przekazane zostaną do przechowania Bibliotece Jagiellońskiej.
Do kapituły akcji zaprosiliśmy następujące osoby: Danutę Grechutę (matka chrzestna akcji), Andrzeja Zielińskiego, Jacka Zielińskiego, Zygmunta Koniecznego, Grzegorza Turnaua, Andrzeja Sikorowskiego, Jerzego Satanowskiego, Kubę Sienkiewicza, Tomasza Lerskiego, Ryszarda Wolańskiego, Ewę Kornecką, Zbigniewa Wodeckiego, Jana Kondraka, Marcina Jacobsona, Tadeusza Skoczka, Jana Poprawę, Jacka Kowalskiego, ks. dr hab. Andrzeja Witko, Zbigniewa Raja, Marię Szabłowską… - lista jest nadal otwarta. Czekamy na Państwa opinie i propozycje.

Honorowy patronat

Honorowy patronat MKiDzN

Prasa
Przeczytaj więcej...

3 maja 2010 r.

 
Copyright © 2007-2011 Biblioteka Polskiej Piosenki • Ostatnia aktualizacja: 2015-02-27 22:22
powered by Athenadeign by TreDo
Odsłon od Listopada 2007
41763683

Odwiedzin od Grudnia 2010
26518087
Korzystanie z zamieszczonych na stronie internetowej utworów (w szczególności tekstów piosenek i nut) i ich opracowań, w całości lub jakichkolwiek fragmentach, jest dozwolone wyłącznie w zakresie własnego użytku osobistego w sposób nienaruszający normalnego korzystania z utworu lub słusznych interesów twórcy. Zakazane jest korzystanie lub/i rozporządzanie opracowaniami, przeróbkami i modyfikacjami utworów zamieszczonych na stronie internetowej. W szczególności zakazane jest wykorzystywanie zamieszczonych na stronie internetowej utworów lub/i ich fragmentów, w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób, w celach zarobkowych.

Biblioteka Polskiej Piosenki dąży do popularyzacji i utrwalenia wiedzy o polskiej piosence historycznej i współczesnej. Jako instytucja publiczna stara się utrzymać najwyższe standardy zgodności z obowiązującym w Polsce prawem. Biblioteka nie czerpie żadnych korzyści z podejmowanych przedsięwzięć - kieruje się dobrą wolą. Szacunek do pracy Twórców, Autorów i Artystów jest jedną z fundamentalnych zasad funkcjonowania Instytucji. Jeżeli umieszczenie tekstu utworu jest sprzeczne z czyimiś prawnymi lub osobistymi interesami - uprzejmie prosimy o kontakt przy pomocy znajdującego na górze strony formularza lub przy pomocy poczty elektronicznej. Tekst zostanie bezwzględnie usunięty.

Strona Biblioteki Polskiej Piosenki wykorzystuje tzw. pliki cookie do zliczania unikatowych odwiedzin oraz przechowywania informacji o historii odwiedzonych rekordów Biblioteki Cyfrowej. Pliki cookie nie są przechowywane po zamknięciu sesji przeglądarki. Odwiedzający może zmienić ustawienia plików cookie korzystając z odpowiednich okien ustawień swojej przeglądarki.