Utwór
36915
Osoba
9984
Zespół
611
Serie
604
14310
Publikacja
1419
Rękopis
1356
Instytucja
Szukaj
[Jak korzystać?]

[Więcej] Czy wiesz...

jaki fortel zastosowały Czerwone Gitary, aby władza PRL-u zaakceptowała utwór poświęcony żołnierzowi Armii Krajowej?

[dowiedz się]

Biblioteka :: Strona główna

Witaj w Bibliotece Polskiej Piosenki!

10 lat z Lekcją Śpiewania w Krakowie (2002-2012)

Co to za miejsce?

Praktyki w Bibliotece Polskiej Piosenki

Podaj dalej! Powszechny Spis Muzyków Małopolski

Asocjacja Promotorów Radosnego Ptaka

Biblioteka Polskiej Piosenki ogłasza poszukiwania talentów śpiewaczych do nagrania "Krakowskiego Albumu Patriotycznego"


76af5b2a86a8486d7e8533420cfc4131e1c2c51f_1


Zapraszamy wszystkich śpiewających Krakowian do zarejestrowania muzycznej pamiątki. Wybrane pieśni i piosenki związane z I Kompanią Kadrową można bezpłatnie nagrać w profesjonalnym studiu. Korzystając ze wsparcia firmy multiREClab™ Biblioteka Polskiej Piosenki sprawi, że głosy wybranych uczestników 53. Lekcji Śpiewania oraz wokalistów, którzy wyślą swoje zgłoszenie, staną się nieśmiertelne.Zgłoszenia oraz pytania prosimy kierować na adres e-mail: biblioteka@bibliotekapiosenki.pl lub biuro@mrl.sklep.plPrzypominamy, że podczas Lekcji Śpiewania pracownicy z multiREClab zmienili się w poszukiwaczy śpiewaczych talentów. Szczęśliwcy zyskali niepowtarzalną okazję nagrania swojego głosu!zdjecie 3 zdjecie 2 zdjecie 1
zdjecie 3 (2) zdjecie 2 (2) zdjecie 1 (2)

I SESJA NAGRANIOWA (26 i 28 sierpnia 2014, klub Rotunda)

Krakowski Album Patriotyczny 2 Krakowski Album Patriotyczny 1 Krakowski Album Patriotyczny 4 Krakowski Album Patriotyczny 5 Krakowski Album Patriotyczny 6 Krakowski Album Patriotyczny 3
Krakowski Album Patriotyczny 7 Krakowski Album Patriotyczny 9 Krakowski Album Patriotyczny 8 Krakowski Album Patriotyczny 10 Krakowski Album Patriotyczny 11 Krakowski Album Patriotyczny 12
Krakowski Album Patriotyczny 13 Krakowski Album Patriotyczny 14 Krakowski Album Patriotyczny 15 Krakowski Album Patriotyczny 16 Krakowski Album Patriotyczny 19 Krakowski Album Patriotyczny 18
Krakowski Album Patriotyczny 20 Krakowski Album Patriotyczny 21 Krakowski Album Patriotyczny 22 Krakowski Album Patriotyczny 23 Krakowski Album Patriotyczny 24 Krakowski Album Patriotyczny 25
Krakowski Album Patriotyczny 26 Krakowski Album Patriotyczny 27 Krakowski Album Patriotyczny 28 Krakowski Album Patriotyczny 29 Krakowski Album Patriotyczny 30 Krakowski Album Patriotyczny 31


MEDIA


materiał: radio PlusJuż wkrótce ruszy kolejna sesja nagraniowa. Profesjonaliści odpowiednio obrobią dźwięk, tak by można było wybrane wykonania utworów zamieścić na stronie Biblioteki Polskiej Piosenki, oczywiście za zgodą samych wykonawców.Posłuchaj przykładowego nagrania:
 

PARTNER AKCJI


test-test-test-1407167000


więcej informacji...

6 sierpnia 2014 r.

53. Lekcja Śpiewania - "Nie masz to jak Pierwsza, nie"

5 sierpnia 2014,
Kraków, Rynek Główny
godzina 19.00

5 sierpnia 2014 o godzinie 19.00 na Rynku Głównym w Krakowie odbył się koncert z udziałem kabaretu Loch Camelot i śpiewającej publiczności. Przedmiotem 53 Lekcji Śpiewania zatytułowanej „Nie masz to jak Pierwsza, nie” były, jak zwykle, pieśni tematycznie związane z rocznicą wymarszu Pierwszej Kompanii Kadrowej. W tym roku przypada 100-lecie tego wydarzenia, co uczyniło nasze spotkanie jeszcze bardziej uroczystym. Lekcja odbyła się pod patronatem Prezydenta Miasta Krakowa - Jacka Majchrowskiego. Kancelaria Prezydenta przygotowała na tę okazję 5000 śpiewników.
Swoją obecnością na scenie koncert uświetnili: Prezydent RP - Bronisław Komorowski, Prezydent Krakowa - Jacek Majchrowski, Pani Prezydentowa - Karolina Kaczorowska, Marszałek Województwa Małopolskiego - Marek Sowa oraz Wojewoda Małopolski - Jerzy Miller, a także organizatorzy tradycyjnego marszu "I Kadrowej" - wysocy rangą Przedstawiciele Wojska Polskiego.Pobierz śpiewnik (13,3 MB) Zobacz galerię zdjęć


więcej o 53. Lekcji Śpiewania...

6 sierpnia 2014 r.

70 rocznica powstania pieśni "Czerwone Maki na Monte Cassino"

18 maja 2014 r. minęła 70 rocznica bitwy o Monte Cassino. To także rocznica powstania jednej z najważniejszych polskich pieśni hymnicznych - "Czerwone Maki na Monte Cassino".

Gdy poniżanym i eksterminowanym Polakom udało się, pod dowództwem gen. W. Andersa (1892-1970), wydostać z sowieckiej niewoli poprzez Morze Kaspijskie i doprowadzić do gotowości bojowej w Palestynie, stanęło wówczas przed nimi wyzwanie walki „za wolność waszą i naszą” we Włoszech. Niestety, nasza wolność została już sprzedana Stalinowi przez zachodnich aliantów.
Niemcy stworzyli we Włoszech linię Gustawa, której kluczową twierdzą była kolebka Benedyktynów – klasztor na Monte Cassino. Polacy, w ekstremalnych warunkach, dokonali w dniach 12-18 maja 1944 r. tego, co było niemożliwe we wszystkich próbach naszych sojuszników. Zdobycie wzgórza otworzyło drogę do wyzwolenia Italii. W rozkazie z dnia 16 lipca 1944 r. Wódz Naczelny gen. broni Kazimierz Sosnkowski stwierdził: „...pod wypróbowanym dowództwem gen. Andersa II Korpus w zwycięskiej bitwie o Monte Cassino i Piedimonte zapisał najpiękniejszą kartę naszego wojska w tej wojnie...”
Pierwsze dwie zwrotki pieśni powstały na kwaterze zespołu aktorskiego Teatru Żołnierza Polskiego przy 2 Korpusie Polskich Sił Zbrojnych we Włoszech, w miejscowości Campobasso w pobliżu Monte Cassino. Autor Feliks Konarski napisał je w nocy z 17 na 18 maja 1944 r., a więc w czasie ostatniego zwycięskiego szturmu polskich jednostek. Trzecią zwrotkę dopisał autor 18 maja w czasie drogi do Monte Cassino. Pierwsze wydanie Czerwonych maków ukazało się jeszcze w 1944 r. nakładem Oddziału Kultury i Prasy przy 2 Korpusie i było drukowane w Drukarni Polowej PSZ. 26 kwietnia 1946 r. nagrano piosenkę na płyty i wydano ją we Włoszech staraniem Wydziału Dobrobytu Żołnierza 2 Korpusu Polskiego. Od tej pory datuje się szeroko pojęta popularność pieśni. Drukowano ją wielekroć za granicą i w kraju, utrwalona została na płytach, weszła do przeróżnych śpiewników. W tej powodzi publikacji nie uchroniła się od wielu zniekształceń.
Do napisania prawie nieznanej, ostatniej zwrotki (por. war. 3) Feliks Konarski został namówiony przez starych towarzyszy broni podczas spotkania jubileuszowego w 25. rocznicę bitwy. Zwrotka powstała w nocy, zaraz po spotkaniu. Ten fragment utworu oraz jego historię przedstawiła pani Andersowa (wdowa po generale Andersie) polskiej młodzieży podczas pielgrzymki harcerzy z całego świata do Rzymu w 1998 r.
Utwór po raz pierwszy został wykonany przez Gwidona Boruckiego, któremu akompaniował zespół Czołówki Rewiowej Ref Rena, dla żołnierzy 12. Pułku Ułanów Podolskich, zdobywców Monte Cassino.

więcej o akcji: www.CzerwoneMaki.eu


więcej o historii pieśni:
http://www.bibliotekapiosenki.pl/Czerwone_maki_na_Monte_Cassino


Zobacz też akcje BPP:

Usynowienie Pieśni "Góralu, czy Ci nie żal?"
100-lecie prawykonania "Roty"


8 maja 2014 r.

W imieniu Fundacji "Kraków - Miasto Piosenki" zapraszamy na I. Tydzień Polskiej Piosenki

I. TYDZIEŃ POLSKIEJ PIOSENKI zobacz plakat zobacz plakat

Fundacja "Kraków - Miasto Piosenki" zachowuje i rozwija krakowską tradycję piosenki literackiej – tak można określić Ich misję. Od Zielonego Balonika poprzez Piwnicę pod Baranami i Loch Camelot, po wszystko to, co na horyzoncie. Starają się połączyć ogień z wodą, czyli to co, tradycyjne z tym, co ultranowoczesne: recital z piosenkarskim slamem, naukę śpiewania dla każdego z podziwem dla niedoścignionego warsztatu, kabaretowy rock and roll z kameralnym namysłem nad każdym słowem. Rozpoczynają od wysokiego „c” (Tydzień Piosenki), ale przed nami cały szereg kolejnych tygodni, miesięcy i lat, które z pewnością nastąpią. Na stronie www.krakowmiastopiosenki.pl od teraz już przez cały rok znaleźć można skoordynowaną informację, gdzie i kiedy udać się na koncert, czy spektakl literackiej piosenki. "Kraków - Miasto Piosenki" stawia na prezentację programów opierających się o wartościowe literacko teksty, wyłącznie w języku polskim.

Rozpocznijmy od końca: godnym zwieńczeniem Tygodnia (9 VIII) z pewnością okaże się szalony, otwarty dla każdego slam wokalistów a capella – amatorów i profesjonalistów - „Krakusy nie zawodzą”, czyli konkurs na najdłuższe utrzymanie się na scenie przed wymagającą i kapryśną publicznością. Czegoś takiego jeszcze w Krakowie i w Polsce nie było! Konkurs odbędzie się nie byle gdzie, bo na dachu słynnego Okrąglaka, na kazimierskim Placu Nowym (chętnych do wzięcia udziału w konkursie, prosimy o przesyłanie plików demo MP3 ze śpiewem a capella na adres: amalgamat@krakowmiastopiosenki.pl). A po zakończeniu konkursu, dla publiczności zgromadzonej na Placu mocne uderzenie - Marta Honzatko z zespołem Honzator.

Obok tego (5 VIII) – kolejna tradycyjna Lekcja Śpiewania na Rynku Głównym w rocznicę wymarszu Pierwszej Kadrowej.

A w ciągu Tygodnia wspólnie z "Kraków - Miasto Piosenki" postanowiliśmy zaprezentować Państwu ogromną dawkę recitali. Artyści Piwnicy Pod Baranami, Lochu Camelot, oraz ci związani z przeróżnymi miejscami, goszczący tym razem po raz pierwszy na scenie Pracowni Polskiej Piosenki. 26 imprez w ciągu 8 dni. Trzeba wybierać, nie da się obejrzeć i wysłuchać wszystkiego, a od znanych nazwisk aż się roi!Organizatorem Tygodnia Piosenki jest Fundacja Poemat w imieniu Amalgamatu Podmiotów Intensywnie Śpiewających Kraków Miasto Piosenki.

indeks
Pobierz Harmonogram
Organizacje zrzeszone: Piwnica pod Baranami, Fundacja Loch Camelot, Fundacja Piosenkarnia Anny Treter, Fundacja Poemat, Biblioteka Polskiej Piosenki.

KONTAKT:
Amalgamat Podmiotów Intensywnie Śpiewających Kraków Miasto Piosenki, ul. Kanonicza 7, 1p.
amalgamat@krakowmiastopiosenki.pl,
www.krakowmiastopiosenki.pl10 czerwca 2014 r.

Zapraszamy do Kasiny wielkiej na bicie rekordu w jednoczesnym odśpiewaniu piosenki pt. "Zwierzenia Ryśka, czyli jedzie pociąg"

plakat


Rok temu blisko tysięczny tłum śpiewał słowa wielkiego przeboju Maryli Rodowicz -- „Remedium", czyli "Wsiąść do pociągu byle jakiego...". 14 lipca 2013 na stacji PKP w Kasinie Wielkiej ustalono rekord świata w jednoczesnym odśpiewaniu piosenki kolejowej. -- Lokomotywa nie zwalnia, jedzie dalej. Czy pobiliśmy rekord świata? Tak. Bo nikt wcześniej tego tu nie robił...

Czas pobić kolejny rekord!!! Tym razem na śpiewamy piosenkę
"Zwierzenia Ryśka, czyli jedzie pociąg"

13 lipca 2014 r.
Stacja PKP Kasina Wielka
godz.: 15:0010462588_254421144758027_7765733197310879459_n
 


13 lipca w niedzielę zapraszamy na urokliwie małą i piękną stację kolejową w Kasinie Wielkiej.
Rozpędzamy naszą lokomotywę. Jak obiecaliśmy przed rokiem, znów zaśpiewamy. I znów spróbujemy pobić rekord świata w liczbie osób śpiewających piosenkę o kolei. Tym razem będzie to "Zwierzenia Ryśka, czyli jedzie pociąg z daleka...” Ryszarda Rynkowskiego. I wiele innych. Pamiętacie tamten rok? Zabawa była przednia.


MEDIA:

gorce francisz

kasina spiewnik 2014 small

POBIERZ ŚPIEWNIK

WIADOMOŚĆ OD RYSZARDA RYNKOWSKIEGO
ryszard_rynkowski_foto_hanna_prus"Kochani!!! Niestety nie mogę bić rekordu razem z Wami, ale pamiętajcie, że jestem całym sercem z Kasiną Wielką! Może za rok uda mi się do Was zaglądnąć i pobijemy kolejny rekord. Trzymam kciuki!"WIADOMOŚĆ OD JACKA CYGANA - współautora "Zwierzenia Ryśka, czyli jedzie pociąg"


DLOKI

"Popieram inicjatywę Lokomotywy - Koalicji Kolei Galicyjskiej. Wysyłam dobrą energię do Kasiny z miejsca, gdzie zatrzymały mnie obowiązki zawodowe!"


A tak było w tamtym roku...


TELEWIZJA O NAS:
materiał TVP
materiał TV28
materiał Teleexpress
materiał TVP
relacja: Piotr Kuczaj

Zapraszamy też na wędrowanie w ramach akcji Odkryj Beskid Wyspowy.
13 lipca spotykajmy się na stacji w Kasinie Wielkiej. Śpiewanie poprowadzi jak zwykle Waldemar Domański z Biblioteki Polskiej Piosenki.
Okazja jest wyjątkowa. W tym roku mija 130 lat od chwili powstania Galicyjskiej Kolei Transwersalnej – dziś unikatu na skalę europejską. Chcemy aby szlak znów ożył. Aby przybywali tu ludzie z całego świata.
więcej: www.LokomotywaKoalicja.pl


6 czerwca 2014 r.

Ośrodek Kultury Biblioteka Polskiej Piosenki został laureatem Nagrody Honorowej im. Józefa Dietla w kategorii "Instytucja"

nagroda_Dietla_800 19 marca 2014 roku, w Pałacu Krzysztofory w Krakowie Waldemar Domański odebrał z rąk Przewodniczącego Rady Miasta Krakowa - Bogusława Kośmidera Nagrodę im. Józefa Dietla za wybitne osiągnięcia i działalność na rzecz społeczności lokalnej, lokalnego samorządu terytorialnego oraz rozwoju Małopolski.

Rozdanie nagrody im Dietla 19 marca 2014 a Rozdanie nagrody im Dietla 19 marca 2014 b

Nagroda im. Józefa Dietla jest przyznawana osobom działającym dla dobra wspólnego, zmieniającym poprzez swoje działania świat na lepszy. W skład kapituły wchodzą przedstawiciele władz samorządowych, reprezentanci środowisk akademickich, dziennikarze oraz przedsiębiorcy.

Wyróżnienie przyznaje korporacja samorządowa im. Józefa Dietla. To organizacja społeczno-polityczna, która opiera swoje działania na wartościach chrześcijańskich, solidarnościowych i patriotycznych. Organizacja istnieje od 2003 roku, a nagrody są przyznawane od 2008. Poprzednimi laureatami byli m.in.: Anna Dymna, ks. Andrzej Augustyński czy Jolanta Stokłosa.Nagroda im. Dietla

PISMA GRATULACYJNE:

Gratulacje od Prezydenta Miasta Krakowa - prof. Jacka Majchrowskiego

Gratulacje - Prezydent Majchrowski

Gratulacje od Przewodniczącego Sejmiku Województwa Małopolskiego - Pana Kazimierza BarczykaGratulacje - Kazimierz BarczykGratulacje od Marszałka Województwa Małopolskiego - Pana Marka Sowy

Gratulacje - Marek Sowa


RELACJA
MEDIA
20 marca 2014 r.

APEL: Grajmy po polsku!

Przeczytaj więcej...


13.01.14 o godz. 14:15 na antenie Pierwszego Programu Polskiego Radia Waldemar Domański wystąpił w audycji Muzyczna Jedynka prowadzonej przez Zbigniewa Zeglera. Audycja dotyczyła akcji "Grajmy po polsku" prowadzonej przez Bibliotekę Polskiej Piosenki.Internet
10 stycznia 2014 r.

Szanujmy wspomnieniaSZANUJMY WSPOMNIENIA


      3 maja 2009 r. o godz.18.00 podczas 33. Lekcji Śpiewania na Małym Rynku w Krakowie ogłosiliśmy początek zaplanowanej na trzy lata akcji SZANUJMY WSPOMNIENIA. Projekt Biblioteki Polskiej Piosenki realizowany będzie przy współpracy Biblioteki Jagiellońskiej oraz Instytutu Muzykologii UJ.
      Naszym celem jest zebranie i opracowanie materiałów muzycznych dotyczących działalności polskich twórców związanych z muzyką rozrywkową, popularną i ludową. Pośród tych materiałów znajdą się rękopisy muzyczne, dokumenty dźwiękowe, dokumenty życia społecznego, a także pamiątki po wybitnych artystach. Aktualnie żadna instytucja nie zajmuje się systematycznym ich gromadzeniem i zabezpieczeniem. A przecież rękopisy takich twórców jak Wasowski, Przybora, Grechuta, Osiecka, Wars, Petersburski, Młynarski, Niemen, Turnau czy Satanowski to cenne świadectwo współczesnej kultury muzycznej. Warto się nad nimi pochylić i ocalić od zapomnienia.
      W tej akcji zbieraczej będzie nas wspierać Instytut Muzykologii UJ, głównie poprzez działalność edukacyjną i badawczą. Natomiast Biblioteka Jagiellońska przyjmie do swoich zbiorów najcenniejsze eksponaty, zapewniając im odpowiednie warunki przechowania i profesjonalne opracowanie.
      Jeśli nie my, to kto? Jeśli nie teraz, to kiedy?
      Dbajmy o naszą kulturę muzyczną w każdym jej wymiarze. Szanujmy dokonania naszych artystów, tych wielkich i tych mniej znanych, a także całkiem zapomnianych. Pielęgnujmy pamięć o nich. Po prostu – „Szanujmy Wspomnienia”.

      Jeżeli posiadasz: rękopisy, książki, śpiewniki, nuty, plakaty, pocztówki, zdjęcia itp. lub inne przedmioty o wartości muzealnej (np. adaptery, cenne pamiątki) związane z polską kulturą muzyczną, skontaktuj się za pośrednictwem poczty elektronicznej lub telefonicznie od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00–16.00 pod numerem telefonu (012) 430–43–00 z pracownikiem Biblioteki Polskiej Piosenki. Najcenniejsze zbiory przekazane zostaną do przechowania Bibliotece Jagiellońskiej.
Do kapituły akcji zaprosiliśmy następujące osoby: Danutę Grechutę (matka chrzestna akcji), Andrzeja Zielińskiego, Jacka Zielińskiego, Zygmunta Koniecznego, Grzegorza Turnaua, Andrzeja Sikorowskiego, Jerzego Satanowskiego, Kubę Sienkiewicza, Tomasza Lerskiego, Ryszarda Wolańskiego, Ewę Kornecką, Zbigniewa Wodeckiego, Jana Kondraka, Marcina Jacobsona, Tadeusza Skoczka, Jana Poprawę, Jacka Kowalskiego, ks. dr hab. Andrzeja Witko, Zbigniewa Raja, Marię Szabłowską… - lista jest nadal otwarta. Czekamy na Państwa opinie i propozycje.

Honorowy patronat

Honorowy patronat MKiDzN

Prasa
Przeczytaj więcej...

3 maja 2010 r.

 
Copyright © 2007-2011 Biblioteka Polskiej Piosenki • Ostatnia aktualizacja: 2014-09-01 23:35
powered by Athenadeign by TreDo
Odsłon od Listopada 2007
37859434

Odwiedzin od Grudnia 2010
23269661
Korzystanie z zamieszczonych na stronie internetowej utworów (w szczególności tekstów piosenek i nut) i ich opracowań, w całości lub jakichkolwiek fragmentach, jest dozwolone wyłącznie w zakresie własnego użytku osobistego w sposób nienaruszający normalnego korzystania z utworu lub słusznych interesów twórcy. Zakazane jest korzystanie lub/i rozporządzanie opracowaniami, przeróbkami i modyfikacjami utworów zamieszczonych na stronie internetowej. W szczególności zakazane jest wykorzystywanie zamieszczonych na stronie internetowej utworów lub/i ich fragmentów, w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób, w celach zarobkowych.

Biblioteka Polskiej Piosenki dąży do popularyzacji i utrwalenia wiedzy o polskiej piosence historycznej i współczesnej. Jako instytucja publiczna stara się utrzymać najwyższe standardy zgodności z obowiązującym w Polsce prawem. Biblioteka nie czerpie żadnych korzyści z podejmowanych przedsięwzięć - kieruje się dobrą wolą. Szacunek do pracy Twórców, Autorów i Artystów jest jedną z fundamentalnych zasad funkcjonowania Instytucji. Jeżeli umieszczenie tekstu utworu jest sprzeczne z czyimiś prawnymi lub osobistymi interesami - uprzejmie prosimy o kontakt przy pomocy znajdującego na górze strony formularza lub przy pomocy poczty elektronicznej. Tekst zostanie bezwzględnie usunięty.

Strona Biblioteki Polskiej Piosenki wykorzystuje tzw. pliki cookie do zliczania unikatowych odwiedzin oraz przechowywania informacji o historii odwiedzonych rekordów Biblioteki Cyfrowej. Pliki cookie nie są przechowywane po zamknięciu sesji przeglądarki. Odwiedzający może zmienić ustawienia plików cookie korzystając z odpowiednich okien ustawień swojej przeglądarki.