Utwór
 
Osoba
 
Zespół
 
Serie
 
 
Publikacja
 
Rękopis
 
Instytucja
Szukaj
[Jak korzystać?]

[Więcej] Czy wiesz...

dlaczego w niektórych okolicach wystrzega się ścinania pewnych drzew, wierząc, że będzie z nich ciec krew?

[dowiedz się]

Biblioteka :: Strona główna

Witaj w Bibliotece Polskiej Piosenki!

10 lat z Lekcją Śpiewania w Krakowie (2002-2012)

Co to za miejsce?

Praktyki w Bibliotece Polskiej Piosenki

Podaj dalej! Powszechny Spis Muzyków Małopolski

Asocjacja Promotorów Radosnego Ptaka

Foto-atelier Biblioteki Polskiej Piosenki

Informujemy wszystkich Państwa, którzy wzięli udział w naszej akcji pn. Foto-atelier Biblioteki Polskiej Piosenki, towarzyszącej ostatniej Lekcji Śpiewania, iż wciąż pracujemy nad zdjęciami i najpóźniej do piątku, tj. 13 maja planujemy je Państwu udostępnić poprzez naszą stronę. Prosimy jeszcze o chwilę cierpliwości !!!


60. Lekcja Śpiewania - "Majowa Jutrzenka"

3 maja 2016,
Kraków, Mały Rynek
godzina 17.00

3 maja 2016 roku na Małym Rynku w Krakowie odbyła się jubileuszowa, 60. Lekcja Śpiewania. Tradycyjnie Artyści z kabaretu Loch Camelot pod przewodnictwem Ewy Korneckiej, wspólnie ze zgromadzoną na Małym Rynku wielotysięczną publicznością zaśpiewali najpiękniejsze polskie pieśni i piosenki. Koncert poprowadzili Dyrektor Biblioteki Polskiej Piosenki Waldemar Domański oraz Kazimierz Madej Dyrektor kabaretu Loch Camelot. Na tę szczególną okazję Kancelaria Prezydenta Miasta Krakowa przygotowała 4000 bezpłatnych śpiewników. Koncert tradycyjnie otrzymał honorowy patronat profesora Jacka Majchrowskiego.

Akcja społeczna Pogromców Bazgrołów
„Kochasz ten kraj to… po nim nie bazgraj!!!”

Dyrektor Biblioteki Polskiej Piosenki, a jednocześnie Szef Pogromców Bazgrołów poprosił publiczność, aby ta wsparła działania Pogromców Bazgrołów. O godzinie 16:50, tuż przed Lekcją Śpiewania została nagrana wypowiedź zgromadzonej publiczności, która powtórzyła do kamery zdanie z kampanii promującej miasto bez bohomazów: „Kochasz ten kraj to… po nim nie bazgraj!!!”. Zarejestrowany materiał będziemy rozpowszechniać wśród polityków, w Ministerstwie Sprawiedliwości i rozsyłać do mediów. Więcej na temat akcji w najnowszym śpiewniku 60. Lekcja Śpiewania.

Koncert z cyklu BPP przedstawia: występ laureatów konkursu Śpiewać każdy może.

3 maja na scenie Lekcji Śpiewania wystąpili młodzi, krakowscy, zdolni artyści; laureaci kultowego, nieistniejącego już konkursu „Śpiewać każdy może”. Publiczność zgromadzona na Małym Rynku usłyszała półgodzinne recitale Natalii Kwiatkowskiej, Ewy Novel, Adriana Sztupke oraz Bartosza Przytuły. „Śpiewać każdy może” to jeden z najstarszych i najbardziej cenionych konkursów piosenki. Jednocześnie jest to cykliczna impreza, która na stałe wpisała się w kalendarz wydarzeń kulturalnych Krakowa. W Rotundzie od ponad 30 lat, co miesiąc uczestnicy konkursu mieli szansę zaprezentować swoje umiejętności wokalne przed profesjonalnym jury i zaśpiewać na scenie, na której występowały największe gwiazdy polskiej muzyki. Konkurs wyłonił takie talenty jak: Grzegorz Turnau, Renata Przemyk czy Grzegorz Halama.

Krakowskie foto-atelier z „efektami specjalnymi” Biblioteki Polskiej Piosenki

Dodatkowa atrakcja Lekcji Śpiewania to atelier fotograficzne, w którym każdy chętny miał okazję wykonać pamiątkowe zdjęcie w stroju krakowskim. Aby uatrakcyjnić nasze fotografie modele pozowali na specjalnym zielonym tle, które pozwoli podkładać podczas elektronicznej obróbki różne tła i „efekty specjalne”.

Pobierz śpiewnik (3,1 MB) Zobacz galerię zdjęćPatroni medialni:
Przeczytaj więcej o 60. Lekcji Śpiewania


15 kwietnia 2016 r.

Wyniki Eliminacji Regionalnych do 20. OFPA w Krakowie

Decyzją jury do Krajowego Konkursu 20. Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Artystycznej, zakwalifikowali się następujący wykonawcy:
1. Bartosz Buława - Bielsko Biała
2. Magdalena Iwińska - Kraków
3. Katarzyna Lassak - Zakopane
4. Dawid Mik - Tarnów
5. Oliwia Nazimek - Kraków
6. Sara Paczyńska - Łękawica
7. Emilia Rutkowska - Skomielina Czarna
8. Regina Warska - Miechów
9. Michał Wojtusik - Ciechanów
Wszystkim uczestnikom bardzo dziękujemy za udział w przesłuchaniach.

Adres miejsca eliminacji:
Radio Kraków – Studio S-5 im. Romany Bobrowskiej
Aleja Juliusza Słowackiego 22,
30-007 Kraków

godz. eliminacji
10:00 – 13:30
14:30 – 17:00

17:00 – 18:00 - prezentacja działań Biblioteki Polskiej Piosenki / rozmowa z Kubą Blokeszem – laureatem 13. OFPA

18:00 - ogłoszenie wyników eliminacji

18.15 - koncert KUBA BLOKESZ z zespołem Szkice miejskie i nie tylko. Organizatorem koncertu jest Biblioteka Polskiej Piosenki. WSTĘP WOLNY!!!Jury:
• Jan Kondrak - Przewodniczący Jury
• Andrzej Zarycki
• Waldemar DomańskiLista uczestników krakowskich eliminacji
Reprezentanci regionów wytypowani w I etapie podczas Eliminacji Regionalnych wystąpią 18 i 19 lutego w Konkursie Krajowym podczas 20. OFPA w Rybniku. O tym, ile osób zakwalifikuje się do następnego etapu decyduje Jury. Finał Konkursu Krajowego odbędzie się 20 lutego, a Koncert Laureatów i Koncert Galowy 21 lutego.Więcej informacji o 20. OFPA na stronie Organizatora festiwalu1 grudnia 2015 r.

Studio Nagrań Biblioteki Polskiej Piosenki

Sensacja! Rewelacja!
Mamy dla Was prezent na święta.
Studio Nagrań Biblioteki Polskiej Piosenki.
Nie bądź karpiem. Nagraj kolędę! Za darmo!

Aby ułatwić przygotowanie się do nagrania, poniżej prezentujemy podkłady muzyczne:
Realizacja nagrań:

6 grudnia 2015 r.

Koncert Memento Vitae

1 listopada 2015,
Kraków, Cmentarz Rakowicki
godzina 19.00

Biblioteka Polskiej Piosenki we współpracy z Zarządem Cmentarzy Komunalnych w Krakowie organizuje Memento Vitae – koncert bez oklasków, który odbędzie się na Cmentarzu Rakowickim i w swej wymowie ma być apoteozą życia w obliczu śmierci. Chcemy tym samym przypomnieć i zaznaczyć różnice pomiędzy dniem 1 i 2 listopada, podkreślając radosny charakter Dnia Wszystkich Świętych. Realizację tego projektu dyrektor Waldemar Domański planował od wielu lat, jednak dopiero w 2015 roku pojawiły się możliwości zorganizowania tego wydarzenia. Do udziału w koncercie zaproszeni zostali wyjątkowi wokaliści, m.in. Basia Stępniak-Wilk, Karolina Leszko, Przemysław Branny i Bartłomiej Przytuła oraz instrumentaliści, m. in. kwartet smyczkowy Fusion Strings. Repertuar koncertu/spektaklu stanowią polskie piosenki w nowych aranżacjach na zespół wokalno-instrumentalny, treścią nakłaniające do refleksji na temat życia. Utwory instrumentalne przeplatają się z fragmentami utworów literackich, nawiązującymi nastrojem do charakteru dnia.


Więcej informacji o koncercie


30 października 2015 r.

Nagroda Obywatelska 25-lecia Samorządności dla Dyrektora BPP Waldemara Domańskiego

9 marca 2015 roku Waldemar Domański, Dyrektor Ośrodka Kultury Biblioteka Polskiej Piosenki i krakowski aktywista odebrał z rąk Prezydenta Bronisława Komorowskiego prestiżową Nagrodę Obywatelską 25–lecia Samorządności. Uroczystość odbyła się w Kancelarii Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej w Warszawie.

Inicjatorem przyznania Waldemarowi Domańskiemu tej nagrody był Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, natomiast wniosek o przyznanie nagrody złożyły: Unia Metropolii Polskich oraz Związek Miast Polskich.

Waldemar_Domanski_Nagroda_Obywatelska_25_lat_Samorzadnosci-1 11065218_805304776212390_742294547_oMEDIA

wd NAGRODA 2015 dp nagroda2015 Gazeta Wyborcza nagroda2015 Magiczny Krakow
 10 marca 2015 r.

Pieśń „Czerwone Maki na Monte Cassino” wróci do Polski!

Informujemy, że 2 lutego 2015 r. otrzymaliśmy informację ze strony rządu Bawarii, że bawarskie Ministerstwo Finansów i Rozwoju Regionalnego jest gotowe do przekazania praw do pieśni „Czerwone Maki na Monte Cassino”. Mamy nadzieję, że trafią one do Biblioteki Polskiej Piosenki. Decyzja jest rezultatem kilkumiesięcznej korespondencji między władzami Bawarii, a BPP.


MEDIA

DP czerwone Maki cm newsweek cm gn cm gw
cm mk cm dw cm lk cm katowice
cm wiara cm czas bochnia
 więcej: www.CzerwoneMaki.eu2 lutego 2015 r.

Ośrodek Kultury Biblioteka Polskiej Piosenki został laureatem Nagrody Honorowej im. Józefa Dietla w kategorii "Instytucja"

nagroda_Dietla_800 19 marca 2014 roku, w Pałacu Krzysztofory w Krakowie Waldemar Domański odebrał z rąk Przewodniczącego Rady Miasta Krakowa - Bogusława Kośmidera Nagrodę im. Józefa Dietla za wybitne osiągnięcia i działalność na rzecz społeczności lokalnej, lokalnego samorządu terytorialnego oraz rozwoju Małopolski.

Rozdanie nagrody im Dietla 19 marca 2014 a Rozdanie nagrody im Dietla 19 marca 2014 b

Nagroda im. Józefa Dietla jest przyznawana osobom działającym dla dobra wspólnego, zmieniającym poprzez swoje działania świat na lepszy. W skład kapituły wchodzą przedstawiciele władz samorządowych, reprezentanci środowisk akademickich, dziennikarze oraz przedsiębiorcy.

Wyróżnienie przyznaje korporacja samorządowa im. Józefa Dietla. To organizacja społeczno-polityczna, która opiera swoje działania na wartościach chrześcijańskich, solidarnościowych i patriotycznych. Organizacja istnieje od 2003 roku, a nagrody są przyznawane od 2008. Poprzednimi laureatami byli m.in.: Anna Dymna, ks. Andrzej Augustyński czy Jolanta Stokłosa.Nagroda im. Dietla

PISMA GRATULACYJNE:

Gratulacje od Prezydenta Miasta Krakowa - prof. Jacka Majchrowskiego

Gratulacje - Prezydent Majchrowski

Gratulacje od Przewodniczącego Sejmiku Województwa Małopolskiego - Pana Kazimierza BarczykaGratulacje - Kazimierz BarczykGratulacje od Marszałka Województwa Małopolskiego - Pana Marka Sowy

Gratulacje - Marek Sowa


RELACJA
MEDIA
20 marca 2014 r.

APEL: Grajmy po polsku!

Przeczytaj więcej...


13.01.14 o godz. 14:15 na antenie Pierwszego Programu Polskiego Radia Waldemar Domański wystąpił w audycji Muzyczna Jedynka prowadzonej przez Zbigniewa Zeglera. Audycja dotyczyła akcji "Grajmy po polsku" prowadzonej przez Bibliotekę Polskiej Piosenki.Internet
10 stycznia 2014 r.

Szanujmy wspomnieniaSZANUJMY WSPOMNIENIA


      3 maja 2009 r. o godz.18.00 podczas 33. Lekcji Śpiewania na Małym Rynku w Krakowie ogłosiliśmy początek zaplanowanej na trzy lata akcji SZANUJMY WSPOMNIENIA. Projekt Biblioteki Polskiej Piosenki realizowany będzie przy współpracy Biblioteki Jagiellońskiej oraz Instytutu Muzykologii UJ.
      Naszym celem jest zebranie i opracowanie materiałów muzycznych dotyczących działalności polskich twórców związanych z muzyką rozrywkową, popularną i ludową. Pośród tych materiałów znajdą się rękopisy muzyczne, dokumenty dźwiękowe, dokumenty życia społecznego, a także pamiątki po wybitnych artystach. Aktualnie żadna instytucja nie zajmuje się systematycznym ich gromadzeniem i zabezpieczeniem. A przecież rękopisy takich twórców jak Wasowski, Przybora, Grechuta, Osiecka, Wars, Petersburski, Młynarski, Niemen, Turnau czy Satanowski to cenne świadectwo współczesnej kultury muzycznej. Warto się nad nimi pochylić i ocalić od zapomnienia.
      W tej akcji zbieraczej będzie nas wspierać Instytut Muzykologii UJ, głównie poprzez działalność edukacyjną i badawczą. Natomiast Biblioteka Jagiellońska przyjmie do swoich zbiorów najcenniejsze eksponaty, zapewniając im odpowiednie warunki przechowania i profesjonalne opracowanie.
      Jeśli nie my, to kto? Jeśli nie teraz, to kiedy?
      Dbajmy o naszą kulturę muzyczną w każdym jej wymiarze. Szanujmy dokonania naszych artystów, tych wielkich i tych mniej znanych, a także całkiem zapomnianych. Pielęgnujmy pamięć o nich. Po prostu – „Szanujmy Wspomnienia”.

      Jeżeli posiadasz: rękopisy, książki, śpiewniki, nuty, plakaty, pocztówki, zdjęcia itp. lub inne przedmioty o wartości muzealnej (np. adaptery, cenne pamiątki) związane z polską kulturą muzyczną, skontaktuj się za pośrednictwem poczty elektronicznej lub telefonicznie od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00–16.00 pod numerem telefonu (012) 430–43–00 z pracownikiem Biblioteki Polskiej Piosenki. Najcenniejsze zbiory przekazane zostaną do przechowania Bibliotece Jagiellońskiej.
Do kapituły akcji zaprosiliśmy następujące osoby: Danutę Grechutę (matka chrzestna akcji), Andrzeja Zielińskiego, Jacka Zielińskiego, Zygmunta Koniecznego, Grzegorza Turnaua, Andrzeja Sikorowskiego, Jerzego Satanowskiego, Kubę Sienkiewicza, Tomasza Lerskiego, Ryszarda Wolańskiego, Ewę Kornecką, Zbigniewa Wodeckiego, Jana Kondraka, Marcina Jacobsona, Tadeusza Skoczka, Jana Poprawę, Jacka Kowalskiego, ks. dr hab. Andrzeja Witko, Zbigniewa Raja, Marię Szabłowską… - lista jest nadal otwarta. Czekamy na Państwa opinie i propozycje.

Honorowy patronat

Honorowy patronat MKiDzN

Prasa
Przeczytaj więcej...

3 maja 2010 r.

 
Copyright © 2007-2011 Biblioteka Polskiej Piosenki • Ostatnia aktualizacja: 2016-05-31 17:29
powered by Athenadeign by TreDo
Odsłon od Listopada 2007
54427254

Odwiedzin od Grudnia 2010
37308264
Korzystanie z zamieszczonych na stronie internetowej utworów (w szczególności tekstów piosenek i nut) i ich opracowań, w całości lub jakichkolwiek fragmentach, jest dozwolone wyłącznie w zakresie własnego użytku osobistego w sposób nienaruszający normalnego korzystania z utworu lub słusznych interesów twórcy. Zakazane jest korzystanie lub/i rozporządzanie opracowaniami, przeróbkami i modyfikacjami utworów zamieszczonych na stronie internetowej. W szczególności zakazane jest wykorzystywanie zamieszczonych na stronie internetowej utworów lub/i ich fragmentów, w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób, w celach zarobkowych.

Biblioteka Polskiej Piosenki dąży do popularyzacji i utrwalenia wiedzy o polskiej piosence historycznej i współczesnej. Jako instytucja publiczna stara się utrzymać najwyższe standardy zgodności z obowiązującym w Polsce prawem. Biblioteka nie czerpie żadnych korzyści z podejmowanych przedsięwzięć - kieruje się dobrą wolą. Szacunek do pracy Twórców, Autorów i Artystów jest jedną z fundamentalnych zasad funkcjonowania Instytucji. Jeżeli umieszczenie tekstu utworu jest sprzeczne z czyimiś prawnymi lub osobistymi interesami - uprzejmie prosimy o kontakt przy pomocy znajdującego na górze strony formularza lub przy pomocy poczty elektronicznej. Tekst zostanie bezwzględnie usunięty.

Strona Biblioteki Polskiej Piosenki wykorzystuje tzw. pliki cookie do zliczania unikatowych odwiedzin oraz przechowywania informacji o historii odwiedzonych rekordów Biblioteki Cyfrowej. Pliki cookie nie są przechowywane po zamknięciu sesji przeglądarki. Odwiedzający może zmienić ustawienia plików cookie korzystając z odpowiednich okien ustawień swojej przeglądarki.