Śpiewnik „Iskier”: pieśni i piosenki na różne okazje

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” mieszczący się w Krakowie, przy ul. św. Wawrzyńca 15, zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 roku o ochronie danych osobowych (tekst jedn.: Dz. U. z 2015 r. poz. 2135 z późn. zm.), w celu wymiany informacji z zakresu polskiej pieśni i piosenki. Wymiana informacji będzie się odbywać zarówno za pośrednictwem niniejszego formularza jak i bezpośrednio, w dalszym toku spraw, redaktora bazy danych, prowadzącego korespondencję z właściwego dla niego adresu mailowego.

Śpiewnik „Iskier”: pieśni i piosenki na różne okazje
Adrjański, Zbigniew (wybór)
Uzupełnienie: wybrał i koment. opatrzył Zbigniew Adrjański

1976

Warszawa: Wydawnictwo Iskry

Wydanie:

śpiewnik

Informacje dodatkowe:

Zbigniew Adrjański stworzył śpiewnik „jak najbardziej towarzyski oraz prywatny. Po prostu śpiewnik na różne okazje! No, a jeśli weźmiemy pod uwagę dość istotny szczegół, że nawet format śpiewnika został przez wydawnictwo tak pomyślany, aby mógł on zmieścić się w kieszeni marynarki czy też plecaka, towarzysząc Wam wszędzie – na randce, spacerze, wycieczce turystycznej i przy ognisku – to nic dziwnego, że dominują w nim utwory do śpiewania na co dzień.” W publikacji autor zastosował następujący układ pieśni: – Pieśni patriotyczne i rewolucyjne – w tej części Adrjański zamieścił wybór najbardziej znanych utworów. Kieszonkowy format śpiewnika nie pozwolił na opublikowanie melodii oraz nut tych dzieł, które nie zapisały się na trwałe w pamięci Polaków. Dlatego też autor musiał pominąć bardzo ciekawe, lecz mniej popularne ballady robotnicze, pieśni więzienne oraz pierwszomajowe. – Dawne pieśni i piosenki żołnierskie – repertuar w tym fragmencie śpiewnika jest dowodem na to, iż tworzenie pieśni stanowiło ważną formę walki z okupantem. Poeci-konspiratorzy podgrzewali do walki, sycili wiarą oraz szerzyli moralne wartości. Dzisiaj możemy oglądać ten wspaniały pomnik obywatelskiej powinności w postaci utworów, które są zapiskiem każdego dnia wojennej tułaczki, utrwaleniem spektakularnych zwycięstw i oczyszczeniem z gorzkiej porażki. – Pieśni frontowe, partyzanckie i powstańcze – j. w. – Piosenki o kraju rodzinnym – ten fragment śpiewnika został poświęcony utworom, które wspominają czasy powojenne i odbudowę Warszawy, a także pierwsze chwile radości oraz entuzjazmu z powodu odzyskanej wolności. W tekście żołnierz-bohater przekształca się w ambitnego robotnika pracującego na wspólny sukces. Ten rodzaj liryki muzycznej zyskał sobie miano „piosenki zaangażowanej” i charakteryzuje się obecnością szlachetnej tendencji społecznej. – Pieśni i piosenki młodzieżowe – w tej części znajdziemy oficjalne pieśni oraz hymny organizacji młodzieżowych, utwory nawiązujące do historii ruchu młodzieżowego w Polsce, stare i popularne piosenki harcerskie, studenckie, turystyczne, a także sportowe. – Polskie piosenki ludowe – Zbigniew Adrjański do tego działu wybrał utwory, które zyskały sobie ludową popularność, czyli tzw. „obiegowe”. Przytoczone teksty są zazwyczaj anonimowe i wywodzą się z różnych zakątków Polski, lecz niejednokrotnie stają się przedmiotem adaptacji muzycznych profesjonalnych kompozytorów bądź zespołów ludowych. – Przeboje stare i nowe – autor postanowił wybrać najpopularniejsze szlagiery, które śpiewał cały kraj na festiwalach, koncertach, przed telewizorem i w dyskotekach. A wszystko w myśl zasady: „Dla każdego coś miłego”. Kryteriami są tutaj własne gusta oraz upodobania muzyczne danego melomana. – Piosenki z różnych stron świata – j. w. Publikacja została zaopatrzona w obszerny komentarz oraz przypisy uzupełniające, które wyjaśniają oraz przybliżają informacje na temat danej piosenki.

Przeglądasz nową odsłonę strony Biblioteki Polskiej Piosenki. Zobacz archiwum poprzedniej wersji serwisu. [zamknij]