Utwór
Instytucja
[Jak korzystać?]

[Więcej] Czy wiesz...

czyja kompozycja powstała w kilkumetrowej kawalerce na poddaszu jako tzw. „rybka”, czyli zlepek dowolnych słów oddających rytm utworu?

[dowiedz się]

Publikacja (ostatnia modyfikacja: 2013-01-24 12:27; status: niezweryfikowany)
Adrjański Zbigniew, Śpiewnik „Iskier” : pieśni i piosenki na różne okazje, wyd. 2

Typ

śpiewnik

Tytuł

Śpiewnik „Iskier” : pieśni i piosenki na różne okazje

OsobaAdrjański Zbigniew (wybór)

Uzupełnienie: wybrał i koment. opatrzył Zbigniew Adrjański

Wydanie

wyd. 2

Rok wydania

1976

Dane wydawnicze

Warszawa : Wydawnictwo Iskry

Informacje dodatkowe

Zbigniew Adrjański stworzył śpiewnik „jak najbardziej towarzyski oraz prywatny. Po prostu śpiewnik na różne okazje! No, a jeśli weźmiemy pod uwagę dość istotny szczegół, że nawet format śpiewnika został przez wydawnictwo tak pomyślany, aby mógł on zmieścić się w kieszeni marynarki czy też plecaka, towarzysząc Wam wszędzie – na randce, spacerze, wycieczce turystycznej i przy ognisku – to nic dziwnego, że dominują w nim utwory do śpiewania na co dzień.”

W publikacji autor zastosował następujący układ pieśni:

– Pieśni patriotyczne i rewolucyjne – w tej części Adrjański zamieścił wybór najbardziej znanych utworów. Kieszonkowy format śpiewnika nie pozwolił na opublikowanie melodii oraz nut tych dzieł, które nie zapisały się na trwałe w pamięci Polaków. Dlatego też autor musiał pominąć bardzo ciekawe, lecz mniej popularne ballady robotnicze, pieśni więzienne oraz pierwszomajowe.

– Dawne pieśni i piosenki żołnierskie – repertuar w tym fragmencie śpiewnika jest dowodem na to, iż tworzenie pieśni stanowiło ważną formę walki z okupantem. Poeci-konspiratorzy podgrzewali do walki, sycili wiarą oraz szerzyli moralne wartości. Dzisiaj możemy oglądać ten wspaniały pomnik obywatelskiej powinności w postaci utworów, które są zapiskiem każdego dnia wojennej tułaczki, utrwaleniem spektakularnych zwycięstw i oczyszczeniem z gorzkiej porażki.

– Pieśni frontowe, partyzanckie i powstańcze – j. w.

– Piosenki o kraju rodzinnym – ten fragment śpiewnika został poświęcony utworom, które wspominają czasy powojenne i odbudowę Warszawy, a także pierwsze chwile radości oraz entuzjazmu z powodu odzyskanej wolności. W tekście żołnierz-bohater przekształca się w ambitnego robotnika pracującego na wspólny sukces. Ten rodzaj liryki muzycznej zyskał sobie miano „piosenki zaangażowanej” i charakteryzuje się obecnością szlachetnej tendencji społecznej.

– Pieśni i piosenki młodzieżowe – w tej części znajdziemy oficjalne pieśni oraz hymny organizacji młodzieżowych, utwory nawiązujące do historii ruchu młodzieżowego w Polsce, stare i popularne piosenki harcerskie, studenckie, turystyczne, a także sportowe.

– Polskie piosenki ludowe – Zbigniew Adrjański do tego działu wybrał utwory, które zyskały sobie ludową popularność, czyli tzw. „obiegowe”. Przytoczone teksty są zazwyczaj anonimowe i wywodzą się z różnych zakątków Polski, lecz niejednokrotnie stają się przedmiotem adaptacji muzycznych profesjonalnych kompozytorów bądź zespołów ludowych.

– Przeboje stare i nowe – autor postanowił wybrać najpopularniejsze szlagiery, które śpiewał cały kraj na festiwalach, koncertach, przed telewizorem i w dyskotekach. A wszystko w myśl zasady: „Dla każdego coś miłego”. Kryteriami są tutaj własne gusta oraz upodobania muzyczne danego melomana.

– Piosenki z różnych stron świata – j. w.

Publikacja została zaopatrzona w obszerny komentarz oraz przypisy uzupełniające, które wyjaśniają oraz przybliżają informacje na temat danej piosenki.

Zawartość publikacji (utwory)

pokaż wszystkie

Copyright © 2007-2011 Biblioteka Polskiej Piosenki • Ostatnia aktualizacja: 2014-07-31 17:06